10.05.2017 10:08:00

İşte gerçek berat!

İslam alemi bu gece, Berat Kandili'ni idrak edecek. Kandil tebriği yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Nefsimizin bitmek bilmeyen arzularına gem vurabilirsek Mevla bizlere gerçek özgürlük beratımızı verir” dedi.

Ramazan'ın müjdecisi, günahlardan mağfiret için af kapılarının en açık olduğu gece Berat Kandili, bu gece idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. Beratın en derin anlamının af ve bağışlanma olduğunu ifade eden Görmez, Hazreti Peygamber'in bu gecede Allah'a çokça ibadet edilmesini, gündüzün de ise oruç tutulmasını tavsiye ettiğini hatırlattı. Beratın yegane sahibinin Allah olduğunu belirten Görmez, şunları kaydetti: “Dua, niyaz ve yakarışlarımıza sadece nefsimizi değil, ailemiz, geçmişlerimiz, akrabalarımız, komşularımız, bütün kardeşlerimiz ve tüm insanlığı katabilirsek, duamızda herkesin iyiliğini ve selametini talep edebilirsek, Rabb'imiz niyazlarımızı karşılıksız bırakmaz.”

RAMAZAN'A BARIŞ İÇİNDE KAVUŞALIM

Nefsin arzularına, hırslarına, tutkularına, heva ve heveslerine gem vurulabilirse, Cenab-ı Mevla'nın gerçek özgürlük beratını vereceğine dikkati çeken Görmez, “Allah'ın emirlerini hürmet, muhabbet ve tazimle yerine getirip, yasaklarını Allah için terk edebilirsek, içinde yaşadığımız kainata, çevreye, tabiata ve tüm mahlukata rahmet nazarıyla bakıp şefkat ve merhamet gösterebilirsek merhametlilerin en merhametlisi her zaman bizlere rahmetiyle muamele eder” ifadelerini kullandı. İslam aleminin Berat Kandili'ni tebrik eden Mehmet Görmez, “Berat Kandili vesilesiyle beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı, dünyanın farklı coğrafyalarında akan gözyaşının bir an önce dinmesini, Ramazan-ı şerife barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Cenabıhakk'tan niyaz ediyorum” duasını yaptı.