13.05.2017 18:06:17

IDEF'e yerli ürünler damga vurdu

Savunma sanayisinde faaliyet gösteren çok sayıda firmayı buluşturan 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'na (IDEF 2017) son dönemde ortaya çıkan yerli ürünler damga vurdu.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, Milli Savunma Bakanlığının ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda organize edilen IDEF, İstanbul'daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde, 9-12 Mayıs'ta düzenlendi.

IDEF, bu yıl 50'den fazla ülkeden 800'ü aşkın yerli ve yabancı firmaya ev sahipliği yaptı. Firmalar yeni ürünlerini ve kabiliyetlerini sergilerken, çok sayıda iş görüşmesi gerçekleştirildi. Bunun yanında çok sayıda üst düzey heyet, ülkeler arası iş birliği olanaklarını değerlendirdi.

Savunma sanayisinde son dönemdeki yerlileştirme atağının bir sonucu olarak IDEF'e yerli ürünler damga vurdu.

Otokar, Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay'ın barış destek operasyonları için asimetrik muharebe koşullarına uygun olarak geliştirilen Altay Asimetrik Harp Tankı'nı (Altay AHT) IDEF'te görücüye çıkardı. Üstün beka ve hareket kabiliyeti, atış gücü ve teknolojisiyle dünyanın en modern ana muharebe tankı konumunda olan ve seri üretim için gün sayan Altay Ana Muharebe Tankı'nın prototipi de Otokar standında yer aldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri'nin yanı sıra Türkiye'nin vizyon projesi Milli Muharip Uçak (MMU) maketini, Özgün Helikopter T625, silahlı Hürkuş ve Anka İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu'nu ilk kez sergiledi.

Fuarda ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 uydusundan ilk görüntüler paylaşıldı.

Gözler Kaan füzesindeydi

Kaan, TRG-300 Kaplan, TRG-122 füzeleri ve Mini Akıllı Mühimmat MAM-C, ilk kez sergilendiği IDEF 2017'de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. ROKETSAN görevlileri, fuar boyunca ziyaretçilerin özellikle Kaan füzesine yönelik meraklı sorularına yanıt vermeye çalıştı.

ROKETSAN'ın dünya pazarında tercih edilen ürünlerinden lazer güdümlü füze Cirit, orta ve uzun menzilli tanksavar füzeleri UMTAS ve OMTAS, lazer güdümlü uzun menzilli tanksavar füze L-UMTAS, SOM ve JSF uyumlu SOM-J hassas güdümlü stand-off mühimmatları, Hisar hava savunma füzeleri, Teber lazer güdüm kiti, tapalar ve çeşitli balistik koruma sistemleri ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.