03.06.2017 11:55:43

Fitne kol geziyor

TRT ekranlarında yıllar sonra, Müslümanların gönül rahatlığı ile seyredeceği bir yarışma yapılıyor. Bunun hazzını yaşamak varken bazıları, Kur’an-ı Kerim okuma yarışması üzerinden fitne çıkarıyor. Üstelik bunu yapanların çoğunun hafız olması daha kahredici bir durum.

SÜLEYMAN KARAKULLUK 

TRT-1'in Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştirerek ekranlara getirdiği; “Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması”, Ramazan ayında Müslümanların gönül rahatlığı ile izleyebileceği bir program. Hal böyleyken TRT'ye teşekkür edeceğimiz yerde, bazı kendini bilmezler çıkıp konuyu başka mecralara çekiyor, fitne fesat çıkarmaya çalışıyor.

Hafızlar bunu yaparsa

Gerek facebook ve gerekse twitter ortamında, bu yarışmayla ilgili garip yorumlar yapılıyor. Yok jüri bu işten anlamıyormuş, yok jüri hak yiyormuş, yok jüri torpil geçiyormuş. Yok efendim stüdyoda bulunan seyirciler nasıl oluyor da oy verebiliyormuş… Yok Osman hoca Mısır okuyuşuna hakaret etmiş, yok Halil hoca fazla musikişinas takılıyormuş… Jüri bu işten anlamıyormuş..  vs. vs..

Meşhur olan hafızlar

Böylesi garip eleştiri yapanların içinde ne yazık ki tanınmış Kâriler ve hafızlar da var. Ünlü oldukları için kendilerini dev aynasında görme hastalığına yakalanan bu hafızlar, Allah kelâmının feyzinden istifade edememişler ne yazık ki… Demek ki onların derdi başka…

Kriterler neler?

Yarışmaya katılan hafızlar veya Kariler'in okuyuşlarını değerlendiren jüri; kıraat, makam, tecvit, mahreç, nefes kullanımı, teganni gibi konularda son derece dikkatli davranıyor… Güzel okurken; tecvidi ihmal etmek, med'leri gereğinden fazla uzatmak. Vakıfları yerli yerinde tutmamak gibi hatalar oluyor. Jüri de bu hataların az veya çokluğuna göre değerlendirme yapıyor.

Musiki olmasa da olur

TRT'de yıllar sonra böyle bir program yapılmış. Sahip çıkmak varken yerden yere vurmak neyin nesidir. Sahip çıkalım ki gerisi gelsin… Eleştirelim ama dozunda eleştirelim… Hakaret etmeden, gâliz sözler söylemeden eleştirelim… Meselâ Halil hoca, konuyu sık sık Musiki'ye taşıyor… Bence bundan sakınması gerek… Kur'an-ı Kerim ayetlerini musiki ile kaynaştırmak gereksiz bir gayret. Kur'an okurken ille de musiki makamı olması gerekmiyor… İlle de nota bilmek gerekmiyor. Hakkını verdikten sonra musiki olmasa da olur, olmasın da zaten bence…